כמעט כל פרויקט בנייה בישראל מתבצע על פני שני שלבים עיקריים - הראשון הוא שלב עבודות השלד והשני שלב עבודות הגמר. עבודת השלד כוללת בניית המבנה מהמסד ועד לגג כולל יציקות עמודים, גגות וכו', ובמסגרת עבודות הגמר מתקיימות עבודות משלימות רבות ביניהן:

  1. התקנת חיפויים לרצפות, לקירות הפנימיים והחיצוניים - ריצוף, טיח, צבע ועוד.
  2. הקמת מערכות תפעול הבית - מערכות חשמל, אינסטלציה, תקשורת, חימום והסקה, מיזוג אוויר וכו'.
  3. בנוסף למערכות אלו יש צורך להתקין את כל האלמנטים שתפקידם לסגור פתחים וכאן מדובר על עבודות אלומיניום ופרזול, התקנת דלתות ועוד. עבודות גימור אחרות מתמקדות באיטום, בהתקנת מרזבים וכדומה.

בתוך הבית עצמו יש צורך במערכות בית חכם אשר מקלות על הדיירים בהפעלת מערכות שונות בו. כן, יש צורך בעבודת נגרות למטבח ולחדרים אחרים, עבודות גבס פנימיות שחלקם נועד להקמת קירות, נישות ומחיצות, להנמכת תקרות, ליצירת מדפים ועוד.

איך עושים הכל בצורה הנכונה?

יש צורך לתכנן היטב את כל העבודות הללו בלוחות הזמנים המתאימים בסדר נכון. יש צורך לתאם בין בעלי המקצוע אשר חלקם מגיע מספר פעמים ובזמנים שונים. במערכות חשמל ואינסטלציה למשל יש צורך להתקין צנרת וחיווט בתוך הקירות ובנוסף להתקין אביזרי קצה גלויים, כך, שכל עבודה כזאת חייבת להתבצע במועדים שונים ועל פי קצב התקדמות העבודות האחרות.

עבודות הגמר מתחילות לרוב בריצוף וטיח. עוד לפניהם יש צורך להתחיל להקים את מערכת האינסטלציה. את הצנרת מניחים בקרקע ובקירות ורק לאחר מכן מטייחים. מערכת אינסטלציה כוללת קווי מים וביוב אשר מותקנים בתוך הבית ומחוצה לו. מערכת הולכת המים שבמבנה חייבת להתחבר אל מערכת המים הציבורית והדבר נעשה לקראת סיום עבודות הגמר. במבנים מסוימים שבהם יש דרישה על פי חוק, מתקינים גם מזח (מונע זרימה חוזרת) שתפקידו למנוע חזרת מים משומשים מתוך המבנה אל מערכת הולכת המים הציבורית. מתקן חיוני זה נועד למנוע זיהומים וכל הטיפול בו מפוקח על ידי משרד הבריאות. במקביל, מחברים את מערכת הביוב הביתית אל מערכת הולכת הביוב האזורית וגם כאן החיבור נעשה ממש בשלבי הסיום. בסיום עבודות הגמר יש צורך לפנות את כל פסולת הבניין ופסולת אחרת, ובנוסף, להתחיל בפיתוח החצרות שמסביב למבנה. הפיתוח כולל הסרת מתקני ותשתיות הבנייה, בניית חניה, גדרות, טרסות, מערכות השקיה ופרטים אחרים נדרשים.

כל פרויקט בניה נעשה על פי תוכניות מאושרות לבניה. לכל מערכת חשובה במבנה יש תכנית המתאימה לה. כך, לגבי מערכות חשמל, אינסטלציה, תקשורת ועוד. יש צורך בשמירת כל המסמכים והתכניות הקשורות בבניה על מנת להעבירן לדיירים. חיבור לרשת החשמל והמים הוא השלב האחרון בשרשרת והוא נעשה לאחר קבלת אישור מהרשויות שאכן המבנה החדש ראוי לאכלוס. טופס זה קרוי טופס 4 והוא מתקבל לאחר הגשת בקשה מתאימה המלווה בתצהירים שונים.