בענף הבנייה לא מתפשרים על איכות. זה מתחיל מצוות מקצועי ועובר לתהליך בנייה מדויק וכלה בפיקוח צמוד לאורך כל הדרך. חומרי איטום מקצועיים בעלי תפקיד חשוב בבנייה, בהגנה המבוקשת למבנה עצמו ובהארכת תוחלת החיים של חומרי הגמר. איטום מעניק את העמידות הנדרשת, בידוד בתנאי מזג אוויר קיצוניים ושמירה על סטנדרטים גבוהים.
קיים הבדל משמעותי בין חומרי איטום סטנדרטיים ובין חומרי איטום מקצועיים לענף הבנייה המבוססים על חומרים פעילים עוצמתיים שדורשים מיומנות בתהליך היישום. חומרים אלה, להבדיל מחומרי איטום לשימוש ביתי, מתאימים ליישום בטמפרטורות קיצוניות, בסביבות שקועות ומאתגרות, משקמות תשתיות פגומות ובעלות יכולת היצמדות יוצאת דופן.

באילו חומרים מדובר, מתי משתמשים בכל חומר ומה האפקט של כל אחד מהם? סקירת החומרים השולטים בפרויקטים בתחום.

סגירת בטון
בטון נחשב לחומר חזק שקשה להתחרות אתו בתעשיית הבנייה, אבל הוא עשוי להגיב לחדירה של כימיקלים ולחות שיזהו את הסביבה ויגרמו לו נזק מפגמים אסתטיים ועד סדקים. חשוב להגן עליו באמצעות איטום ייעודי לבטון שמקשיח את החומר ומשפר את ההתנגדות של הבטון לשחיקה מוגברת, כמו גם לעלייה באבק והפרשות. מעבר לכך שחומר איטום ייעודי זה מקנה שכבת הגנה לבטון, הרי שבטון מטופל באיטום הוא איכותי יותר ומכמה בחינות: הוא קל יותר לניקוי ותחזוקה לאורך זמן ובעל שכבת ברק אטרקטיבית. כיום קיימות פורמולות חיזוק מתקדמות על בסיס מים ללא ריח וללא יצירת העננות המוכרות בתהליכי איטום שונים. חשוב כמובן שהיישום יהיה בידיים מקצועיות, כיוון שהוא דורש ייבוש תוך דגש על הערכת הלחות באוויר, ניקיון הבטון מאבק ולכלוך  ובכל מקרה, חשוב לדעת שככל שהבטון יהיה יבש יותר כך עומק החדירה יהיה גבוה יותר. לרוב מרססים את החומר בצורה הומוגנית ככל שניתן ומסייעים בספיגת החומר פנימה עם רולר או מבקשת, כאשר שתי שכבות ריסוס יוסיפו לכושר האטימות.

נלחמים ברטיבות קפילארית
רטיבות קפילארית היא אחת הבעיות השכיחות בבנייה. מדובר במים שמטפסים לגובה ולמעשה מבשרים על בעיית רטיבות בתשתית. רטיבות עשויה לגרום לנזקים משמעותיים למבנה לאורך זמן ולרוב מבחינים בה על ידי הופעה של בועות, כתמים, עובש. חשוב לפנות לאיטום נגד רטיבות וייבוש מקצועי על מנת לטפל בבעיה לפני החמרתה ו/ או למנוע את הרטיבות מראש לפני שהקיר מתפורר ומופיע טחב המבשר רעות. קיימות בשוק תערובות איטום ייחודיות לטיפול באזורים הסובלים מרטיבות זו, שמונעות מבעוד מועד חדירה של מלחים ופלורסציה והיווצרות של עובש. יש סוגים שונים שנבדלים זה מזה בהרכב ובתהליך היישום (למשל, יישום בשכבות דקות לעומת שכבות עבות). בכל מקרה, ניתן להשתמש בקירות חוץ ופנים, כאשר החומר לרוב עובד בתהליך של דיפוזיה להשגת תוצאות אופטימאליות.

זהירות על האבנים
מבני אבן דורשים חומרי איטום מקצועיים שישביחו את האבן, יוסיפו לאטימות שלה או לשיקום (במידה והאבן מתפוררת). אבן היא חומר טבעי אבל לא מספיק לסמוך על התכונות המצוינות שלה בכל הנוגע לחוזק ויציבות וכדאי לתת לה את ההגנה המבוקשת מפני חומצות ותנאי סביבה משתנים שנותנים אותותיהם באבן. הם למעשה מקשיחים אותה, מגדילים את העמידות שלה בפני שחיקה וגם את העמידות בפני קרני UV. היום קיימים חומרי איטום לאבן בעלי כושר חדירה גבוה במיוחד וכן שמפחית ספיגות נימית, אינו מצהיב עם הזמן וממזער באופן משמעותי את נזקי הבלייה הטבעיים לאבנים חשופות למזג אוויר. כמובן שחשוב לבחור את חומר האיטום המתאים לפי סוג האבן וליישם בתהליך נכון שדורש ניקוי יסודי, חיזוק ואיטום, ייבוש וכדומה.